1.Zaznamenávajte si svoje náklady
Prvým krokom k šetreniu je zistiť, koľko peňazí utratíte. Sledujte svoje náklady a rozdeľte si ich do jednotlivých kategórií, napríklad na palivo, potraviny, hypotéku, atď. V prípade, že pri platení používate kartu, prehľad vám ponúka aj banková aplikácia, kde v tzv. Spending reporte toto rozdelenie nájdete. 

úspory
 
2.Určite si rozpočet
Keď už máte prehľad o svojich výdavkoch, môžete prejsť k určeniu si rozpočtu. Vaše výdavky by nemali prekročiť váš príjem. Do úvahy berte nielen mesačné náklady, ale aj náklady, ktoré sa objavujú raz za rok, napríklad servis auta.
 
3.Vytvorte si plán šetrenia
V rámci rozpočtu si môžete vytvoriť plán šetrenia. Snažte sa odložiť si bokom 10 – 15% zo svojho príjmu. Ak sú vaše náklady také vysoké, že si toľko nemôžete ušetriť, je na čase zistiť, na ktorých veciach by ste mohli míňať menej.

finance
 
4.Vyberte si niečo, na čo si budete šetriť
Jeden z najlepších spôsobov, ako ušetriť peniaze, je stanoviť si cieľ. Premyslite si, na čo by ste si chceli našetriť – možno plánujete svadbu alebo dovolenku, alebo si šetríte na dôchodok. Vypočítajte si, koľko peňazí budete potrebovať a ako dlho vám bude trvať, kým si našetríte.
 
5.Určite si priority
Priorizujte svoje ciele, aby ste vedeli, kedy začať so šetrením. Napríklad keď viete, že si v blízkej budúcnosti budete chcieť dať opraviť auto, už teraz by ste mali začať odkladať.
 
6.Vyberte si správne nástroje
Ak sú vaše ciele krátkodobé, odkladajte si peniaze napríklad na sporiaci účet. V prípade cieľov dlhodobých môžete využiť termínovaný vklad. V každom prípade si zvážte všetky možnosti.

účetnictví
 
7.Sledujte svoje úspory
Vyhodnoťte svoj rozpočet a skontrolujte svoj pokrok každý mesiac. Nielenže vám to pomôže pridŕžať sa vášho osobného šetriaceho plánu, ale môžete ľahko a rýchlo identifikovať a riešiť problémy. Tieto jednoduché spôsoby vás môžu inšpirovať k dennému šetreniu a tak k rýchlejšiemu dosiahnutiu cieľov.