V podstate na každú bolesť dnes existujú lieky, respektíve forma liečby či utíšenie bolesti formou tabliet, ktoré prehltneme a vzápätí čakáme na ich účinky v našom organizme. No v žiadnom prípade nie je vylúčené, že táto cesta sa onedlho zmení. Miesto tabliet do nášho tela poputujú robotické húsenice!

laboratož

Možno zatiaľ vravíme o vzdialenej budúcnosti, ale každopádne prototypy týchto robotických „húseníc“ spolu s testovaním ich funkcií a množstvom funkčne pôsobiacich plánov sú už realitou. Títo roboti malých rozmerov (17 x 7 x 1 mm) disponujú časticami, ktoré im umožňujú pohyb a pôsobia ako množstvo malých nožičiek. Formou týchto kužeľovitých nožičiek budú vedieť doručiť medicínu či liek priamo na konkrétne a postihnuté miesto v našom tele. Síce to pôsobí na prvý dojem možno skôr odpudivo či až nepríjemne, ale z týchto „stonožiek“ by sa mohli stať skutočne efektívni liečitelia a to práve na základe princípu doručenia liečivej látky na presné určené, najviac bolestivé miesto, odkiaľ by následne látka začala pôsobiť. Takýto miniatúrny robot už existuje, vlastne bol zostrojený pomerne nedávno na univerzite v Hongkongu.

rentgen

Telo robota je vyrobené zo silikónového materiálu disponujúceho magnetickými časticami. Magnetické častice k telu nie sú pridané náhodou, ale plnia prioritný účel pohybu. Správnym využitím magnetického pôsobenia sa bude dať „húsenica“ nasmerovať presným smerom a bude jej umožnené chodiť, respektíve pohybovať sa po našom tele. Pohyb by mal fungovať konkrétne nadvihnutou časťou zadnej časti tela a jeho zaťažením na prednú časť. Takéto pohybovanie by malo predstavovať vlnitý alebo kyvadlový tvar zľava do prava. V prípade robota fungujúceho na tomto magnetickom princípe s nožičkami v tvare kužeľa tak nevravíme o drsnom a výrazne cítiteľnom trení, ktorého sa pochopiteľne viacerí obávame. Cesta našim telom by mala byť relatívne bezbolestná a pohyb miniatúrneho robota by mal byť bezproblémový i v oblastiach, cez ktoré prijímame tekutiny.