Ak splácate finančnú pôžičku, môže sa vám pokojne stať, že sa ocitnete v situácii, že meškáte so splátkami, alebo ich nie ste schopní platiť dlhšie obdobie. Základom je, aby ste s bankou komunikovali. Verte, že aj s touto inštitúciou sa dá normálne a rozumne dohodnúť. Nejakým tým zmluvným pokutám sa bohužiaľ nevyhnete. Je to však určite lepší prípad, ako exekúcia, či zablokovanie účtov.

zoufalost
 
Pá rokov dozadu som zažil túto situáciu na vlastnej koži. Z viacerých dôvodov som nebol schopný splácať malú pôžičku. Nešlo o žiadne tragicky dlhé obdobie, ale iba o tri, či štyri mesiace. Priznám sa, že v prvom momente som začal panikáriť. Bol som totiž skalopevne presvedčený, že banka na mňa okamžite pošle exekútora. Nakoniec som svoj strach prekonal a zastavil sa na pobočke. Povedali mi, že do exekúcie mám ešte ďaleko. Ak splatím svoje dlhy do troch mesiacov, zaplatím nejakú smiešnu pokutu a život ide ďalej. Pokiaľ, by som to nezaplatil ani po tejto dobe, mám sa určite ozvať. O mesiac na to som dobehol, to čo som zameškal a všetko bolo v poriadku.
 
Môjmu známemu sa stala podobná situácia. Ten to však riešil inak. Banke zásadne nezdvíhal telefóny, neodpovedal na maily a nereagoval na upomienky, ktoré mu chodili poštou. Podobne ako ja, meškal iba nejaké dva mesiace. Uňho sa to ale skončilo papierom so súdnym rozhodnutím, že jeho dlhy prešli na exekučnú firmu. Aj s ňou sa dalo dohodnúť na splátkovom kalendári, avšak spomínané pokuty boli už podstatne vyššie. Teda v tomto prípade nešlo o pokuty, ale rôzne exekučné a notárske poplatky. Takto sa to nazýva oficiálne.

dohoda
 
Zapamätajte si teda jednu vec. Ak máte podobné problémy aj vy, zdvíhajte telefóny, komunikujte a spolupracujte. Je to určite lepšie ako nečinne čakať na rozhodnutie súdu. No a ak to nezačnete riešiť ani vtedy, tak sa jedného dňa môžete pokojne ocitnúť na ulici.