Počítače od známych, overených a uznávaných výrobcov ako DELL, Fujitsu, HP, IBM, Lenovo sa v niektorých prípadoch dajú kúpiť pekne pod cenu, no pritom s relatívne silným výkonom a solídnymi parametrami. Ako je to možné?
Áno, táto lacnejšia alternatíva kúpy existuje a ide o tzv. repasované počítače.
Presnejšie to znamená, že pochádzajú z tzv. operatívneho lízingu, čiže povedané polopate- sú z druhej ruky. Je to niečo ako Second Hand. No miesto oblečenia ide o výpočtovú techniku a musíme si to vysvetliť trochu podrobnejšie.

monitory

Operatívny lízing zabezpečuje svojim zákazníkom spoľahlivú výpočtovú techniku. Zákazníkmi sú väčšinou firmy alebo skôr inštitúcie. Po uplynutí určitej doby (cca 2 roky) majú nárok na inovovanú technológiu a toto svoje právo samozrejme využijú. 2 roky staré počítače tak idú bokom a nahradia ich nové, je to súčasť lízingu. Tieto „staré“ alebo v niektorých prípadoch pokazené počítače sa následne odoberú a skontrolujú, v prípade tých pokazených opravia, no a keď je všetko v poriadku, po dôkladnom odskúšaní sa následne stanoví ich cena a poskytnú sa spoločnosti, ktorá ich má právo predávať. Tento predajca potom predáva tzv. repasované počítače za sympaticky nižšiu cenu.

computer

  • Predajca ručí ich funkčným stavom, poskytuje aj záruku (1 až 2 roky).

Výhody repasovaných počítačov sú už z uvedeného takmer zrejmé. Prvoradým faktorom predajnosti je ich nízka cena, ktorá navyše pomerne rýchlo klesá. Môžete tak natrafiť na celkom silný prístroj za viac než prijateľnú cenu. Ak máte určité obavy z jeho funkčnosti či spoľahlivosti, stále je tu záruka na vrátenie tovaru, ako aj známa informácia o tom, že všetky počítače najskôr prebehnú detailnou kontrolou, v horšom prípade opravou, až potom sa môžu predávať. Je takisto na vás, či si necháte nainštalovať operačný systém a v prípade, že sa tak rozhodnete, ušetríte čas aj námahu.