Nikoho pri sledovaní filmového prevedenia knižnej ságy J.K. Rowlingovej Harry Potter nenapadlo, že sa ľudia pokúsia oživiť tento šport v realite. Pravidlá filmovej hry sú nasledovné: Hrajú proti sebe dva tímy na čele s kapitánmi, na bránky podobné tým z amerického futbalu. Spoluhráči si prehadzujú loptu a snažia sa ju trafiť do súperovej bránky. Sú tu tri typy lôpt, klasická ktorá sa hádže (1 bránka je 5 bodov), dorážačka, ktorá slúži na vybíjanie hráčov a zlatá strela, malá zlatá loptička, ktorú keď hráč chytí, získa pre svoj tím okamžité víťazstvo.

metla

V realite sa tento šport najskôr začal hrávať v USA v roku 2005, kde aj vznikol názov muklovský metlobal (vo filme mukel znamená človek bez magických schopností), neskôr sa však rozšíril do celého sveta, hráva sa hlavne na univerzitách, kde nastalo mnoho zmien pravidiel. Šport sa tešil toľkému úspechu, že u v roku 2007 sa konali prvé majstrovstvá sveta v metlobale. Najskôr sa zúčastňovali iba univerzitné tímy z USA, avšak v roku 2012 pribudli aj Francúzsko a samozrejme Anglicko. V roku 2016 vznikol prvý slovenský metlobalový tím a zároveň sme sa umiestnili na dvadsiatom šiestom mieste.

zámek

Pravidlá zostali takmer autentické ako vo filme, tím pozostáva zo siedmich hráčov, role majú rozdelené na troch triafačov, dvoch odrážačov, jedného stíhača a jedného strážcu. Lopty sa tiež zachovali, ak vás zaujíma ako funguje dorážačka, ľudia z bokov hracej plochy hádžu jemne vyfúknuté volejbalové lopty a tým sa snažia zraziť hráčov k zemi. Keď hráč chytí zlatú strelu, získa pre svoj tím 30 bodov a okamžite ukončí zápas. Niekedy sa to nemusí vyplatiť, napríklad Slováci prehrali proti Rakúšanom tak, že za stavu 80: 20 pre Rakúsko chytili zlatú strelu.
Na svete existuje aj mnoho adaptácií tohto športu, napríklad metlobal pre ľudí na vozíčku, alebo jemnejší metlobal pre deti, ako aj metlobal, v ktorom sa namiesto lopty používa lietajúci tanier.