Klasický byt vždy pozostával a aj v súčasnosti veruže pozostáva z týchto základných miestnosti :chodbová-

ložnice

  • vstupná časť,
  • kuchynská časť,
  • časť na spanie
  • spoločenská časť

Funkčne všetky časti prežili dodnes. Niekedy síce netvoria samostatné miestnosti, ale pôvodný účel využitia sa zachováva v určitej časti bytu. Predsieň dnes tvorí pomerne často dispozičné spojenie so spoločenskou časťou- obývačkou. Alebo obývačka a kuchyňa vytvárajú jeden zaujímavý celok.
Priestor určený na spánok býva ale aj v najmodernejších bytoch samostatnou miestnosťou. Iba vo veľmi malých bytoch sa časť určená na spánok nachádza v inej izbe- je jej súčasťou. Tak sú napríklad študentské malé byty, alebo jednoizbové byty seniorov.

V drvivej väčšine bytov a domov, ale spálňa je samostatná !
Spôsob jej zariaďovania prešiel mnohými zmenami. Voľakedy v spálni boli skrine z masívu plné bielizne a oblečenia, „ periňák“ na odkladanie perín a vankúšov veru nikdy nechýbal. Uprostred stála posteľ. Niekde v miestnosti zvykol byť aj stolík so zrkadlom na úpravu zovňajšku dámy. Na zemi bol koberec.

postel

Dnešné byty a teda aj spálne sú estetické a účelné. Drevené a plávajúce podlahy sú samozrejmosťou. Dobre sa udržiavajú v čistote. Koberce vymizli úplne. Čo ostalo spoločné s minulosťou je posteľ. Už na prvý pohľad ale odlišná od tých starých. Materiálovo rôznorodá. Základom je kvalitný niekoľko vrstvový matrac. Priestor pod posteľou je odkrytý a tak ľahko udržateľný v čistote. Pri posteliach sú police na odkladanie drobných vecí. Skrine sa presunuli do šatníkov. Ak aj zostali v tejto časti bytu, tak sú vstavané a umiestnené na jednej celej stene tak, že vlastne iba skrátia miestnosť, ale nenarušujú jej celkový vzhľad.
V súčasnosti sa v spálni nachádzajú rôzne svetlá a svietidlá. Znížené podhľady s bodovými svetlami aj bočné svetlá s LED nie sú výnimkou. Sú estetické a účelné zároveň.