Aj napriek tomu, že jazda na motorke pôsobí neuveriteľne slobodne a na prvý pohľad nenáročne, má aj ona množstvo pravidiel, ktoré treba dodržiavať, aby bola jazda pohodlná a bezpečná, respektíve aby nám dopriala ten pravý zážitok a hlavne bezpečie. S prvými a vlastne prioritnými pravidlami sa stretneme hneď na začiatku, kedy sa musíme rozhodnúť, aký štýl jazdy si zvolíme a tomu následne prispôsobíme výber konkrétneho typu motorky a ďalších doplnkov. Veľmi dôležitý doplnok je najmä prilba, no tá takisto so sebou prináša široké možnosti a rôzny výber na základe totožných faktorov, pričom popularite sa tešia napríklad „vyklápačky“ schuberth C3 pro.

motorkář

Ale čo motorka? Vieme, že ide takisto o široký pojem a napadne nás hneď niekoľko typov ako chopper, športová, skúter, enduro,… na každú trasu vyhovuje iný typ nehovoriac o tom, že niektoré motorky považujeme za slabšie a iné naopak za silné delá, ktoré si pravdupovediac netrúfa „osedlať“ každý.
Športové motorky, respektíve kategória superšport pre tých, čo hľadajú predovšetkým komfortnú jazdu nie je práve ideálna voľba, pohodlie sa stráca po niekoľkých minútach jazdy, ale naopak dokonale naplní požiadavky tých, čo hľadajú rýchlosť a silu. Charakteristikov tejto kategórie je tak „iba“ sila a rýchlosť.
Chopperje naopak synonymom nádhernej jazdy, kedy sa jazdec v sedle cíti maximálne pohodlne. Okrem jazdy so sebou prináša skutočne originálny štýl. Nasadíte na hlavu „škrupinu“, na nohách stačia rifle a na telo hodiť koženú bundu a začína skvelý zážitok, aký vám môžu mnohí iba závidieť.

jízda

Cestovné enduro je pravým kompromisom. Neprekvapí ho ani „prechádzka“ po náročnejšom prírodnom teréne, ale bez väčších problémov zvláda takisto klasický asfaltový terén.
Skúter oproti vyššie opísaným pôsobí ako taký junior, ale tento typ motoriek je najlepšou voľbou v prípade, pokiaľ hľadáte praktický dopravný prostriedok na pravidelnú jazdu po svojom okolí.