Mnoho ľudí sa rado stretáva na rôznych trhoviskách, kde duch obchodníctva ešte stále nevymizol. Aj vy dávate prednosť stánkom pred nudnými supermarketmi a obchodnými centrami? V našej tradícií sú jarmoky neodmysliteľná súčasť kultúry. Pripravte sa na to, že keď pôjdete do centra slovenských miest, ovanie vás veľké množstvo výrobkov a produktov.

jídlo

Na jazyk
Na začiatku vianočných trhovísk sa dá asi najľahšie nájsť stánok s jedlom. Zahriať sa príjemnou klobásou, údeným mäsom alebo medovinou jednoducho patrí k tradícií. Okrem toho, čo môžete skonzumovať priamo na mieste, existuje ešte veľký výber potravín, ktoré si môžete zobrať do zásoby. Ide predovšetkým o vlastnoručne vyrábané alkoholické výrobky, nátierky alebo suroviny. Typické pre toto ročné obdobie sú práve orechy a mak.

Na varenie
Jedno z neodmysliteľných súčastí stánkov sa javia drevené výrobky do kuchyne. Nájdete tam naozaj čokoľvek, čo v bežnom obchode nezoženiete. Trhovníci ponúkajú drevený príbor, riad, ale aj naberačky. Na výber býva aj  typ dreva, preto nie je na škodu opýtať sa, z čoho sú výrobky vyrobené. Taktiež si môžete zakúpiť rôzne sudy, nádoby ako aj naberačky na halušky a iné slovenské náčinie.

Na nosenie
Rozmýšľali ste už niekedy ako si privyrobiť a napadlo vám štrikovanie? Čiapky, šály a rukavice, ktoré sú na predaj naozaj svojou precíznosťou nepripomínajú v rukách vyrobený produkt. Spoľahnite sa, že sú. Ľudia radi investujú do domácej ekonomiky ako aj do folklóru. Čoraz častejšie môžete natrafiť na oblečenie s našimi folklórnymi motívmi, ktoré nájdete aj na topánkach, obrusoch a zásterách.

pevnost

Na pobavenie
Čo by boli vianočné trhy bez poriadnej zábavy? Mnohí ľudia majú radi práve nezabudnuteľnú atmosféru pouličných umelcov, ktorí sa snažia rozveseliť ľudí. Zaujímavé programy sú v skoro každom meste. Takisto ako aj kopec hračiek. Od vyrezávaných koníkov, až po tých húpacích. Odniesť si môžete aj drevené modely áut, lodiek alebo lietadiel. Stačí si už len vybrať.