Varan komodský drží rekord najväčšieho žijúceho jaštera na svete. Žije na indonézskych ostrovoch Komodo, Rinca, Flores, Gili Motang a Gili Dasami.
 
Obrovská veľkosť tohto druhu bola pripísaná ostrovnému gigantizmu, keďže v oblasti, v ktorej žije, neexistujú žiadne iné veľké mäsožravé zvieratá. Nedávny výskum však naznačuje, že veľký rozmer môže reprezentovať reliktnú populáciu veľkých varanidov, ktoré kedysi obývali Indonéziu a Austráliu.  Väčšina z nich, spolu s inou megafaunou, vymrela po období pleistocénu.

varan
 
Tieto desivé zvieratá môžu dosiahnuť maximálnu dĺžku 3 metre, pričom najväčší zaznamenaný exemplár bol dlhý 3,13 metra. Ich priemerná hmotnosť je 70 kg, a chvost je takmer taký dlhý, ako ich telo. Samce zvyčajne narastú o niečo väčší ako samice, avšak medzi týmito dvoma pohlaviami neexistujú veľké rozdiely.
 
Dospelí majú matnú jednotnú farbu, od hnedej až po šedo-červenú, zatiaľ čo mláďatá sú zelené so žltými a čiernymi pásmi. Majú robustné telá, hrubé šupiny. Tieto šupiny obsahujú malé kosti, ktoré sa nazývajú osteodermy. Šupiny majú tiež senzorický povlak prepojený na nervy, aby zlepšili dotykový zmysel. Varany majú 60 zubov dlhých 2,5cm.
 
Dospelí jedinci žijú prevažne v savanách, kde sú otvorené nížiny s vysokými trávami a kríkmi, ale tiež sa pohybujú aj v iných biotopoch, ako sú pláže, hrebeňové vrcholy a suché korytá riek. Komodské varany sú väčšinou aktívne počas dňa, aj keď príležitostne vykazujú nejakú nočnú aktivitu. Sú to samotárske zvieratá, ktoré prichádzajú do kontaktu s inými jedincami len pri príležitosti párenia. Ako úkryt na spanie, a aby sa udržali v teple, si vykopávajú diery hlboké 1 až 3 metre.

plaz
 
Varany komodské sú mäsožravé zvieratá, konzumujú najmä mŕtve zvieratá. Niekedy lovia aj živé koristi. Dospelí napádajú aj jelene, vodné byvoly a divé prasatá.
 
Dospelé varany jedávajú:
–          vtáčie vajcia
–          vtáky
–          jelene
–          kozy
–          kone
–          opice
–          ostatné plazy vrátane ich vlastného druhu
–          vodné byvoly
–          diviaky

údolí
 
Mláďatá jedia:
–          gekóny
–          hmyz
–          rôzne cicavce
 
Zaujímavosťou je, že mnohokrát svoju korisť nezabíjajú okamžite pri love. Sledujú korisť a zjedia ju o niekoľko hodín alebo dní neskôr, keď už viac nedokáže unikať a brániť sa. Rana nemusí byť vážna, aby bola smrteľná, pretože sliny varana sú plné smrteľných baktérií, ktoré spôsobujú sepsu, opuch, neznesiteľnú bolesť a nakoniec smrť.