Vybrať si správnu reťazovú pílu môže byť menší problém, s ktorým vám trochu pomôžeme. Či už po píle siahnete len občas, aby ste mohli orezať ovocné stromy, alebo si pripravujete drevo na zimné kúrenie so správnym typom reťazovej píly to pôjde jednoduchšie.
Elektrické reťazové píly sa delia na elektrické a akumulátorové. Oba tieto typy sa radia medzi poloprofesionálne takže pokiaľ sa s prácou s drevom neživíte určite vám postačia.

pila

Elektrické
Tento druh píl má nižšiu hlučnosť. Sú vhodné na práce v záhradách, na jarné a aj jesenné orezávanie konárov a aj na prípravu dreva na zimu. Ich nevýhodou je elektrický kábel, ktorý budete musieť ťahať stále za sebou.

Akumulátorové
Akumulátorové píly sú ideálne pre menšie práce v záhrade. Ak ju plánujete používať aj na pílenie dreva na zimu je lepšie ak máte dve batérie. V závislosti od druhu, hrúbky a množstva dreva, ktoré chcete spíliť vám batéria v píle vydrží asi 30 minút. Jej nabitie trvá tri krát toľko – 1,5 hodiny. Pokiaľ nechcete mať každú chvíľu prestávky nechajte jednu batériu nabíjať a druhú používajte. Potom ich stačí len vymeniť.

řetězová pila

Bezpečnosť na prvom mieste
Zlá manipulácia, alebo nešťastná náhoda boli dôvodom mnohých úrazov pri prácach s reťazovými pílami. Preto by ste pri kúpe mali brať ohľad na ich bezpečnostné prvky.
Bezpečnostná brzda – tento systém zastaví točiacu sa reťaz píly takmer okamžite. Ak vám náhodou nástroj pri práci vypadne z rúk isto to oceníte.
Poistka – na zadnej strane rukoväti je páčka – poistka. Pokiaľ ju nezatlačíte pílu nezapnete. Takto sa zabráni náhodnému zapnutiu nástroja.
Zachytenie reťaze – reťaz sa môže pretrhnúť – tomu nijako nezabránite. Môžete ale zabrániť úrazu, ktorý vám môže takto spôsobiť. Uvoľnená reťaz sa namotá. Pred úrazom vás tiež ochráni aj kryt na ruky, ktorý zabráni poraneniu ruky pri pretrhnutí reťaze.
Tlačidlo STOP – týmto tlačidlom môžete pílu kedykoľvek rýchlo vypnúť.