Georgíny môžete vysádzať dvoma spôsobmi. Do zeme umiestnime nenaklíčené a nezakorenené hľuzy, alebo ich necháme vopred zakoreniť v črepníkoch s rašelinou. Podľa toho, pre aký typ pestovania sa rozhodneme, závisí aj termín ich výsadby.

dahlia

Georgíny pestované z hľúz

Hľuzy georgín, môžeme do zeme umiestniť už v prvej polovici mája.Keďže potrebujú dlhší čas na naštartovanie, prízemné mrazy im neublížia. Pri tomto spôsobe výsadby, musíte vykopať pomerne veľkú jamu. Hľuzy potrebujú dostatok priestoru a na ich vrch, by sme mali nahrnúť minimálne päť až desať centimetrovú vrstvu zeminy.

Georgíny pestované zo zakorenených hľúz

Zakorenené rastliny sú obzvlášť náchylné na chlad. Aj teploty okolo nuly, ich dokážu nenávratne zničiť. Preto s ich výsadbou počkajte do druhej polovice mája. Vo vyššie položených, alebo chladnejších oblastiach, pokojne až na začiatok júna. Na miesto, kde ich budeme pestovať najprv umiestnime kolík, alebo inú oporu, ku ktorej budeme neskôr rastliny viazať. Jamka musí byť aj v tomto prípade dostatočne priestranná. Vedľa zasadenej georgíny, vykopte ešte jednu menšiu jamu. Tú využijete na zálievku. Aj keď je pri predpestovaných georgínach, čas ich výsadby omnoho neskorší, ich rast bude v skutočnosti rýchlejší. Rastlinka vytvorí korene v ideálnych podmienkach, takže nebude musieť míňať energiu na ich tvorbu vo voľnej pôde a chladnejšom počasí.

květina

Náročné na priestor

Tieto kvety potrebujú pomerne veľa priestoru, preto sú vhodné skôr do väčších záhrad. Pri obrovských a veľkokvetých kultivaroch, nechajte medzi jednotlivými rastlinami, minimálne osemdesiat centimetrové medzery. Stredne veľké odrody potrebujú minimálne šesťdesiat a nízke odrody, tridsať centimetrové vzdialenosti.

Prvé dni života georgín

Prvé výhonky, by sa malo objaviť približne po dvoch týždňoch. Nasledujúci rast je rýchli a už koncom júna, sa môžeme tešiť z veľkých listov. V tomto období sa snažíme pôdu okolo mladých rastlín pravidelne okopávať. Ako rastliny rastú, postupne ich priväzujeme k spomínanej opore. Pohnojiť ich môžete kvalitným organickým hnojivom, a to hlavne v období ich počiatočného rastu.