Fazuľa sa k nám dostala z Mexika.To nám napovedá, že pre svoj rast potrebuje teplo. Radí sa k teplomilným rastlinám, a preto jej vyhovujú teploty okolo dvadsiatich stupňov Celzia a vyššie. Stane sa, že u nás v lete klesne teplota niekedy aj trošku nižšie. Pokiaľ sa však jedná iba o pár dní, fazuli to neublíži.

fazolky

Na výber máte dva druhy fazule, a to popínavú a kríčkovú. Ako je už z ich názvu jasné, jedna rastie vo forme malého kríčka a druhá sa ťahá do výšky. Najme druhá spomínaná odroda, k sebe potrebuje dostatočnú oporu. Môžete ju vytvoriť z palíc, sietí, alebo si zakúpiť už hotovú, ktorá je väčšinou kovová. Fazuľa však nepotrebuje pre svoj rast príliš veľa slnka. Vyrastie aj pod stromami, či kríkmi. Ak ju zasadíte na takéto miesto, nemusíte vytvárať umelú oporu, ale fazuľa sa začne ťahať po najbližších rastlinách. Okrem praktickej stránky, má takýto spôsob pestovania aj estetickú funkciu.

Aby sa mohli vo vnútri strukov vytvoriť kvalitné plody, potrebuje táto rastlina pomerne veľa vody, a to hlavne v období, keď začne klíčiť a tiež v dobe tvorby strukov. Aj mimo tohto času, jej však vlhkosť nijako neuškodí. Preto ju môžete pokojne polievať každé ráno, alebo večer. Druh a kvalita pôdy pre ňu nezohráva dôležitú úlohu.

fazole

Fazuľa rastie pomerne rýchlo.Po vysiatí semien, sa prvé lístky objavia už v priebehu týždňa, či dvoch, záleží to od konkrétnej odrody, kvality semien a oblasti, kde ju pestujeme. Vysiať ju môžeme už začiatkom mája.
Aj nasledovný rast je rýchly, ale plody sa väčšinou zbierajú až koncom jesene. Potrebujú totiž dostatočný čas na úplné dozretie. Zbierať by sme ich mali až vtedy, keď struky vyschnú. Fazuľky vyberieme a necháme poriadne vysušiť. Takto ich môžeme uzavrieť v dobre utesnenej nádobe a skladovať koľko potrebujeme.
Samozrejme máme aj inú možnosť, a to konzumovať ich čerstvé. V tomto prípade ich z rastliny odtrhneme kedykoľvek počas vegetačného obdobia. Najlepšie je, ak ich hneď spracujete, alebo zamrazíte. Dlhšie skladovanie v chladničke neprežijú. Čerstvé struky môžeme zbierať ako z kríčkovej, tak z popínavej fazule, ale vo všeobecnosti sú lepšie tie z prvého spomínaného druhu.