Nezáleží na tom, kedy si sa rozhodoval spoznať svet sám. Dôležité je skúsiť si to a zistiť, či ti to vyhovuje alebo nie. Niekto pri sebe neustále potrebuje spoločnosť, iný je radšej osamote a spolieha sa sám na seba.
Výhody takéhoto cestovania spočívajú v niekoľkých veciach, samozrejme, možno ich ty nájdeš aj viac. Jednou z nich je vystúpenie z komfortnej zóny. Čo to presne znamená? Pokiaľ ideš niekde len ty bez kamarátov či známych, musíš sa spoliehať len na svoj rozum, šikovnosť a odvahu. Na tvojich cestách ti môžu pomôcť okoloidúci, obyvatelia danej krajiny, no je to len na tebe, ako sa vysporiadaš s rôznymi situáciami.

dobrodružství

Môžeš si program naplánovať podľa toho, čo ťa najviac fascinuje, láka a zaujíma. V tomto vidíme skutočne veľkú výhodu, pretože takmer sa nikdy väčšie množstvo ľudí nezhodne na jednej a tej iste veci.
Prekonáš svoje vlastné limity. Niekedy sa podvedome spoliehaš na to, že kamarát lepšie ovláda angličtinu, tak bude všetko riešiť on. Teraz máš príležitosť prekonať sa a ukázať svetu, že aj ty na to máš! Časom zistíš, že nič lepšie si nemohol urobiť, pretože si sa vlastnou cestou zlepšil v cudzom jazyku a môžeš byť na seba právom hrdý!

Prídeš na to, aký v skutočnosti si, čo máš rád, možno prehodnotíš svoj doterajší život. Niekedy je takýto „zlom“ v živote skutočne prínosom a po návrate domov zistíme, že máme odvahu zmeniť aj veci, ktoré sa nám nepáčia a nechcem ich už robiť.

turistika

Je tu však i zopár nevýhod. Ak sa vám niečo nebodaj stane a nemá vám kto pomôcť, je to naozaj problém. Stať sa môže hocičo, úraz, ochoriete alebo vás nebodaj niekto okradne. Ak zablúdite a naozaj neovládate jazyk ani na základnej úrovni, tiež to bude problém. Ak vám príde smutno a nemáte sa s kým porozprávať, môže to byť chvíľami skľučujúce. Predsa len v partii kamarátov sa cítime byť istejší.
No možno je niekedy čas zmeniť život v zabehnutých koľajach, skúsiť niečo iné, byť chvíľku sám so sebou. Nemusíte vycestovať za hranice vašej krajiny. Určite by ste našli krásne miesta i na Slovensku a povedzme si: nebolo by super pozrieť sa tam, kde naozaj chcete, po čom vaše srdce piští bez toho, aby ste sa museli niekomu prispôsobovať?