Je to slangový americký výraz, ktorý označuje hudobný žáner (predtým emotion hardcore alebo emotional hardcore). Vznikol v polovici osemdesiatych rokov a je vo veľkej miere ovplyvnený washingtonskou scénou.
Z hľadiska histórie má tri vlny
Prvá vlna začala v roku 1985 a skončila 1994.
Za prvú kapelu sa považuje Rites Of Spring. Tí uviedli pre jeden časopis, že niektorí ich fanúšikovia začali používať na označenie ich hudby pojem emo. Rites Of Spring mali vystúpenie plné energickosti a prežívali hudbu, ktorú spievali pred publikom. Neskôr sa na tejto vlne zviezli aj mnohé iné kapely. Pre príklad Moss Icon, One Last Wish, Indian Summer.
Po rokoch sa začal používať aj výraz indie-emo. Indie preto, lebo je to skratka pre slovo independent, teda nezávislí. Tento štýl preslávila kapela Fugazi.

styl.png

Druhá vlna sa niesla v rokoch 1994 až 2000.
Práve v roku 1994 vydala skupina Sunny Day Real Estate album Diary. Všetky skladby boli v štýle indie-emo a celkovo toto obdobie sa nieslo v znamení tejto hudby.
Posledná tretia vlna je od začiatku tohto storočia až po dnešok.
Každý poznáich štýl hudby, štýl obliekania. Práve dnes je alebo bola pár rokov dozadu veľmi popularizovaná. Úvodom do tejto vlny bol album Beed American od kapely Jimmy Eat World. Dnes sú populárnymi interpretmi Fall Out Boy alebo From First To Last. Žáner sa dostal do popredia a ovplyvňuje životy ľudí dodnes.

punk.jpg

Ako štýl
Ako som už písala vyššie, tento žánerje veľmi o prežívaní pocitov, je to dosť o emóciách. Dnes ho ľudia spájajú s depresiami, sebapoškodzovaním, smútkom a plačom. Avšak, toto nie je pravápodstata. Toto zlé pochopenie zapríčinil predovšetkým bludy na internete.
Mnohíľudia to berú ako štýl obliekania, ale nepoznajú ani len o akú hudbu ide. Je pravda, že niektoré štýly hudby so sebou prinášajú aj iné varianty obliekania. Prvým v období indie-emo bol typický vo farbách kaki. Niektoré kusy oblečenia sú zdobenéšpendlíkmi. Druhé obdobie je už tmavšie a poznáme ho dodnes. Ide o vybíjané veci, kombinácia čiernej farby s červenou a podobne.
Názov je dokonca braný aj ako urážka, vyznačujú sa ním depresívny a osamotený ľudia.