Názov choroby chochp v nás vyvolá možno neznalosť, možno apatiu, možno si nepredstavíme vážne ochorenie pľúc, ktoré je v počte obetí zákernejšie než rakovina. Také kašľanie si možno nespájame priamo so smrteľnou chorobou, niekedy ho dokonca ignorujeme. V pokročilejšom štádiu však môže pribudnúť dusenie.

rentgen

Pokročilé štádium a diagnóza chronickej obštrukčnej choroby pľúc si v dnešnej dobe vypýta ročne niekoľko miliónov obetí na životoch, napáda prevažne ľudí, ktorí majú cez 40 rokov. Ale nie je to pravidlom, pri nezdravom životnom štýle môže byť ten vek rôzny.

Na pľúcnych tkanivách prichádza k určitým škodlivým zmenám, čo má za následok obmedzenie prechodu vzduchu do pľúc. Teda ide o nepríjemné ochorenie, ktoré navyše skracuje náš život a obmedzuje jeho kvalitu.

Ak vidíme príznaky, dlhšie a a nepríjemné kašľanie, nemusí sa jednať len o „fajčiarsky kašeľ„, môže to byť náznak tejto diagnózy. Avšak veľa ľudí žiaľ, takýto kašeľ nechá bez väčšieho povšimnutia a lekára vyhľadá, až pokiaľ sa dostane do rizikového štádia, kedy je už liečenie komplikovanejšie, vlastne pravdupovediac, dokonalé vyliečenie v tomto prípade nie je reálne. Prevádza sa liečba, ktorá ešte pacientovi dokáže skvalitniť život a udržať ho o niečo dlhšie pri živote, ale to býva zatiaľ žiaľ iba jediné možné riešenie.

prášečky

Najčastejším obeťami sú v tomto smere muži, avšak choroba sa stáva žiaľ rozšírenou, teda extra výnimkou ochorenia nie sú ani ženy. Je neuveriteľné, že v dnešnej dobe bolo diagnostikovaných práve týmto ochorením niekoľko stoviek miliónov na celom svete. Preto nie je ideálne tento stav podceňovať, v neskorších prípadoch to môže mať totiž fatálnejšie následky, nepomôže nám ani vyšší vek, kedy sme k úderu tejto choroby labilnejší ešte viac.

  • Každopádne sa snažme vyhnúť fajčeniu a vdychovaniu podobných nežiadúcich škodlivín.