Každá pneumatika raz stratí svoju životnosť. Ak je dezén zošúchaný na maximum, alebo je odratá doslova až na kov, na aute ju už nemôžeme používať. Aj preto sa veľmi často stretneme s pneumatikami povaľujúcimi sa v rieke, lese, či priamo pri ceste. Ani jedno z týchto miest, však nie je na ich uskladnenie, to správne.

pneumatiky
 
Opotrebované pneumatiky, môžete odovzdať v každom pneuservise, alebo predajni pneumatík.Na týchto miestach ich od vás musia prijať zadarmo. Stanovuje to totiž zákon o odpadoch. Tak, ako nepatria do prírody, nepatria ani do smetných kontajnerov na triedený odpad a problém s ich odovzdaním, môžete mať aj v zberných dvoroch. Najlepšie je, ak staré pneumatiky odovzdáte priamo pri ich výmene, alebo pri kúpe nových.
 
Všetky pneumatiky sú recyklované

kolo
 
Pri odovzdávaní pneumatík , nemusíte mať strach, že skončia v spaľovni, alebo na skládke uprostred lesa Materiály, z ktorých sú vyrábané, sú totiž príliš vzácne na to, aby skončili v bežnom odpade. O ich recykláciu sa starajú špecializované firmy. Pomocou špeciálneho postupu sú oddelené všetky materiály, ktoré sa v pneumatikách nachádzajú. Ide hlavne o gumu, textíliu a kov.
 
Kovové častisú odstránené pomocou silného magnetu. Následne putujú do železiarní, kde ich takpovediac spoja. Tento kov slúži na výrobu mnohých výrobkov. Vznikne z neho v podstate úplne plnohodnotný materiál.
 
pneu

Textilné častisa po oddelení využívajú najčastejšie, ako súčasť rôznych typov izolácií. Svoje využitie však nájdu aj v iných sférach stavebníctva, konkrétne v stavebných materiáloch.
 
Gumy sa na pneumatikách nachádza samozrejme najviac. Po jej vyčistení sa z nej následne vyrába množstvo predmetov. Nájdete ju napríklad v špeciálnych mäkkých podlahách, ktoré sa používajú v telocvičniach. Vyrábajú sa z nich však aj všetky typy gumených podložiek, určených do domácností i áut, podlahy na terasy, detské ihriská, či záhrady. Gumená drť sa používa ako prímes do asfaltu.