Mayovia

Sú to mezoamerický Indiáni. Kedysi osídľovali veľkú časť strednej Ameriky, ako napríklad štáty: Belize, južnú polovicu Mexika, a častí Hondurasu a Guatemaly. Mayovia v podstate žijú dodnes. Našli by sme ich prevažne v strede štátu Guatemala. Mayská civilizácia sa datuje od roku 2500 pred našim letopočtom. Nie je známe, odkiaľ sa vlastne zobrali. Niektorý vedci tvrdia, že pochádzajú z kmeňa Olmékov, iný zas, že sú z vysočín pri tichomorskom pobreží, a neskôr prešli aj do nížin. Mayovia nám do dnes boli celkom neznámy.


pyramida

Ak sa pýtate prečo, je to z toho dôvodu, že až posledné roky (koncom 20 storočia) sa vedcom podarilo rozlúštiť ich hieroglyfy. Mazovia sa živili poľnohospodárstvom, prevažne pestovali kukuricu, ktorú uctievali ako boha. Známy je hlavne Mayský kalendár. Rok v ňom delili na osemnásť mesiacov po dvadsiatich dňoch. Už v tej dobe poznali priestupný rok.Koniec Mayskej ríše sa datuje do roku 1697 kedy Španieli dobyli itzských Mayov v dnešnom regióne Petén. Španieli boli veľmi krutí k mayským domorodcom. Zakázali im ich obrady a donútili ich prekonvertovať ku katolíckej viere. Zničili im svoje staroveké knihy(ktoré si poctivo uchovávali vo svojich chrámoch), kultúru a mnohé ich stavby.

Zaujímavosťou je, že Mayský kalendár nikdy nepredpovedal, že v roku 2012 bude koniec sveta.

machu piccu

Inkovia

Ríša Inkov bola najväčšia ríša v celej predkolumbovskej Amerike. Začala oveľa neskôr, ako tá Mayská, a to až v roku 1200. Bola dlhá od južnej Kolumbie, až po juh Čile. Ríša pravdepodobne vznikla okolo malého územia Cusca (v Peru), neskôr sa tak aj volal najvyšší vládca. To on vlastnil v krajine všetku pôdu, z ktorej len kúsok dal ľudu a kňazstvu. Inkovia usporadúvali náboženské obrady, kde obetovali zvieratá a občas aj ľudí. Inkovia vedeli veľmi dobre obrábať zlato, preslávili sa svojimi Inkskými zlatými pokladmi, ktoré im potom Španieli roztavili na ingoty. Stavali visuté mosty, používali zavlažovacie kanály. Ríša zanikla počas občianskej vojny v roku 1572, kedy bol zabitý posledný vládca.