Chystáte sa vymeniť elektrické rozvody v byte? Niekoľko vecí by ste si mali premyslieť v dostatočnom predstihu. Inak sa vám môžu celé práce poriadne predražiť a taktiež predĺžiť. Muž v modrej košeli drží v ruke žiarovku.jpg

Na čo myslieť pred samotnými prácami

Keďže hovoríme o elektroinštalácii v byte v paneláku, predtým, ako sa pustíte do čohokoľvek, alebo predtým, než čokoľvek zaplatíte, nezabudnite „obehať“ susedov a taktiež osloviť majiteľa alebo správcu budovy. Čo presne, teda aké papiere, budete potrebovať na to, aby ste si mohli nechať elektrické káble v byte, je veľmi individuálne. Preto nezabudnite osloviť predovšetkým majiteľa celej budovy a ak nie ste majiteľom bytu, tak aj majiteľa bytu, v ktorom bývate a v ktorom sa chystáte riešiť elektrinu.

Cenu si musíte zistiť

Cena elektroinstalacie 3 izboveho bytusa môže pohybovať v stovkách, no aj v tisíckach eur. Všetko závisí od toho, čo všetko budú zahŕňať elektrikárske, poprípade aj stavebné práce, koľko materiálu a v akej kvalite budete musieť nakúpiť alebo to, v akom stave sú staré káble. O cene rozhoduje aj typ elektroinštalácie. Pokiaľ si zvolíte tú klasickú, môžete rátať s o čosi nižšou cenou. Moderné technológie sú automaticky o niečo drahšie, no na druhej strane vám môžu ušetriť financie v budúcnosti. Nevyhnutným bude aj projekt, za ktorý si budete musieť taktiež zaplatiť.Človek píše na papier nápis BE SMART a kreslí žiarovku.jpg

Dôležití sú aj susedia

To, že by ste sa mali dopredu dohodnúť so susedmi, správcami aj majiteľmi, sme si už síce povedali, no v rámci susedských vzťahov myslite ešte na niekoľko vecí.

  • Ak bude potrebné vypojiť elektrinu v celom panelovom dome, musíte sa so susedmi dohodnúť na konkrétnom čase, ktorý by ste v konečnom dôsledku nemali prekročiť. Vyberajte si také chvíle, kedy je najviac ľudí v práci a kedy žiadny z vašich susedov neplánuje rodinné oslavy alebo veľké upratovanie v byte.
  • Nezabudnite všetkých informovať opätovne, a to tesne pred začatím prác. Ideálne sú také dva až tri dni. Nechajte vylepený papier vo vchode alebo susedom hoďte oznam do poštovej schránky.