Chystáte sa vymeniť elektrické rozvody v byte? Niekoľko vecí by ste si mali premyslieť v dostatočnom predstihu. Inak sa vám môžu celé práce poriadne predražiť a taktiež predĺžiť.
Na čo myslieť pred samotnými prácami
Keďže hovoríme o elektroinštalácii v byte v paneláku, predtým, ako sa pustíte do čohokoľvek, alebo predtým, než čokoľvek zaplatíte, nezabudnite „obehať“ susedov a taktiež osloviť majiteľa alebo správcu budovy. Čo presne, teda aké papiere, budete potrebovať na to, aby ste si mohli nechať elektrické káble v byte, je veľmi individuálne. Preto nezabudnite osloviť predovšetkým majiteľa celej budovy a ak nie ste majiteľom bytu, tak aj majiteľa bytu, v ktorom bývate a v ktorom sa chystáte riešiť elektrinu.
Cenu si musíte zistiť
Cena elektroinstalacie 3 izboveho bytusa môže pohybovať v stovkách, no aj v tisíckach eur. Všetko závisí od toho, čo všetko budú zahŕňať elektrikárske, poprípade aj stavebné práce, koľko materiálu a v akej kvalite budete musieť nakúpiť alebo to, v akom stave sú staré káble. O cene rozhoduje aj typ elektroinštalácie. Pokiaľ si zvolíte tú klasickú, môžete rátať s o čosi nižšou cenou. Moderné technológie sú automaticky o niečo drahšie, no na druhej strane vám môžu ušetriť financie v budúcnosti. Nevyhnutným bude aj projekt, za ktorý si budete musieť taktiež zaplatiť.
Dôležití sú aj susedia
To, že by ste sa mali dopredu dohodnúť so susedmi, správcami aj majiteľmi, sme si už síce povedali, no v rámci susedských vzťahov myslite ešte na niekoľko vecí.
- Ak bude potrebné vypojiť elektrinu v celom panelovom dome, musíte sa so susedmi dohodnúť na konkrétnom čase, ktorý by ste v konečnom dôsledku nemali prekročiť. Vyberajte si také chvíle, kedy je najviac ľudí v práci a kedy žiadny z vašich susedov neplánuje rodinné oslavy alebo veľké upratovanie v byte.
- Nezabudnite všetkých informovať opätovne, a to tesne pred začatím prác. Ideálne sú také dva až tri dni. Nechajte vylepený papier vo vchode alebo susedom hoďte oznam do poštovej schránky.